Extrémně rychlý zázračný živý plot

VÝBĚROVÉ, extra silné dvouleté sazenice
s WonderHedge® technologií.

banner1banner2banner3

WonderHedge® blog

Odoberať kanál správ WonderHedge® blog
Dům a zahrada chytré nápady
Aktualizácie: pred 57 min 30 sek

Ekologické zemědělství jako životní filozofie

So, 2018-03-17 07:12

Pod organickým zemědělstvím (bez biologických a chemických látek) rozumíme hospodářství s udržitelnými přírodními biologickými cykly, kde je zakázáno hnojení a základem je biologická ochrana rostlin. Z dlouhodobého hlediska lze takto udržovat rovnováhu přírody. Namísto výživy rostlin je cílem vyživování půdy, plevel neničíme drastickými metody, ale použijeme jejich přirozené nepřátele, motivačním faktorem je zachování rovnováhy.

Zvířata chováme v prostředí jim vhodném, protože ani zvířata ani rostliny nejsou stroje, které je třeba vyrábět, v tomhle se zemědělství liší od průmyslu. Tato „industrializace“ je způsobena skutečností, že některé mikrobiologické onemocnění a škůdci se znásobili vplyvem účinků moderní technologie a šíření nadměrného používání chemických látek.

Lidé mají dost potravin bez chuti, potravin chudých na živiny, takže bylo potřeba vytvořit nový druh výrobní technologie, který zahrnuje obnovu půdy a půdních organismů, snižováním zbytečných zásahů do ní, ochranu proti různým půdním erozím, a zachování původní chuti produktů.

Ekologické zemědělství je způsob života, který využívá znalosti a zkušenosti starých rolníků v kombinaci s výhodami moderní vědy. Takže současní eko-zemědelec musí znát ještě více o dnešním zemědělství, a též potřebuje znát i nejchytřejší aplikace. Musí myslet. Udržitelné zemědělství se nyní stalo životním stylem, s uvědoměním, že spíše než o krok vzad je to krok vpřed v zájmu našeho lidstva.

Naše přelidněná Země nemůže vydržet úplné vyčerpání půdy, zatímco rozvinuté země produkují více jako je potřeba, rozvojové země neprodukují skoro vůbec.

Dnes se ekologické zemědělství pěstuje na 37 milionů hektarů (0,9% světových zemědělských oblastí), z toho 10 milionů hektarů v EU, za nimi následuje Austrálie (12 milionů hektarů) jako druhá největší oblast. Popularita ekologického zemědělství roste téměř po celém světě, od přelomu tisíciletí se zdvojnásobila velikost této oblasti. Rozsah, v jakém byl nárůst v jednotlivých oblastech je prokázán ve Velké Británii, kde počet ekologických zemědělců v 80. letech nebyl vyšší než 100. Tyto údaje se však zvýšili až sedmkrát při sčítání v roce 1989, a to díky tomu, že si lidé uvědomují zodpovědnost za jejich zdraví a za zdraví životního prostředí, což dává šanci na sociální blahobyt v rozvojových i rozvinutých zemích.

Se zřízením Evropské unie byl vytvořen jednotný trh prostřednictvím jednotného právního systému, který zajistí volný pohyb kapitálu v členských státech. Vzhledem k tomu, že má společnou politiku v oblasti obchodu, zemědělství a dokonce i regionálního rozvoje, mají členské státy také možnost rozvíjet se v oblasti ekologického zemědělství.

Dnes je 2,1% půdy obhospodařováno ekologickým zemědělstvím, tato data byla získána v roce 2007 a od té doby se podíl ekologických zemědělských podniků neustále zvyšuje!

 

Bordás Melinda

 

 

 

The post Ekologické zemědělství jako životní filozofie appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Ten nádherný měsíček lékařský …

Št, 2018-03-15 09:47

Jedna z nejkomplexnejších léčivých bylin je Calendula, také známá jako krušínek, nechtík, kalendule, nepravý šafrán, deštná bylina, pazourky, sluníčko.

Používá se již od dávných dob v alternativní medicíně, v současnosti v kosmetice, při ochucování některých jídel a též k barvení různých potravin. Díky svým účinným složkám je vhodný pro prevenci a léčbu většiny onemocnění. Na vnitřní užití jako tinktura, k vyplachování nebo jako čaj, na použití zvenčí ve formě obkladu nebo jako mast využijeme nejlíp její léčivý účinky.

Léčivé účinky:

 • Zvyšuje odolnost vašeho těla proti bakteriím a infekcím
 •  Je to antibiotikum, antivirotikum a má i protizánětlivé účinky
 • Díky vysokému obsahu vitaminu E se z něho v kosmetickém průmyslu vyrábí řada omlazujících krémů a přípravků proti vráskám, které jsou šetrné k pokožce, je ho možné použít také na účinnou léčbu akné a ekzému
 • Masky a krémy z měsíčku jsou vhodné pro léčbu téměř všech kožních onemocnění
 • V případě gynekologických potíží a menstruačních poruch je schopen dělat téměř zázrakys
 • Denní konzumace dvou šálků čaje z měsíčku odstraňuje anemii a díky svým antioxidačním vlastnostem významně snižuje riziko vzniku rakovinových onemocnění. Je považována za jednu z nejlepších bylin s prevencí rakoviny. Jako alternativní doplňková metoda k chemoterapii, má jednu z nejlepších účinných látek
 • Stimuluje funkci ledvin a jater, zejména konzumace čaje se odporučuje u lidí s pomalým metabolizmem a na problémy s trávením. Při zánětu žlučníku, hojení ran, zánětu žil, u hemoroidů je také účinným lékem
 • Při mírných stížnostech na migrénu, při revmatických problémech, ale i u astma a alergii je vynikající
 • Použití v gastronomii: dává mírně štiplavou příchuť pokrmům, okvětní lístky se používají při zdobení koláčů, přibarvení vývarů, omelet, rýži, sýrů, másla nebo ryb.

Zdroj: www.szatmar.ro/

The post Ten nádherný měsíček lékařský … appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Fyziologické pozadí prořezávání

Ut, 2018-03-13 17:36

V zahradnických kulturách a sektorech je oddělení jednotlivých částí rostlin prací, která patří mezi nejčastěji používané fytotechnické zasahování do rostu při pěstování rostlin.

Významnou agrotechnickou činností u pěstování ovocných dřevin je prořezávání. Prořezávat je potřeba, aby poměr kořenů a poměr koruny stromu byl správný. Ve stromech funguje samoregulační systém, který řídí tvorbu výnosové plochy i výnosnost. Pozorné agrotechnické zásahy jsou v souladu s tímto systémem, což vede k vyšším výnosům. V případě ovocných stromů řezání snižuje zatížení a tím zvyšuje růst a regeneraci výhonků.

Je to potřeba nejen pro stromy, ale i pro keře. Například u malin je známí úkol plodných výhonků, rostlina každým rokem vytvoří řadu kmenových výhonků, plodné části rostlin pak postupně uhynou do konce druhého roku.

Při pěstování malin se nadzemní systém výhonků upraví tak, že se výhonky prořídí zkrácením. Vyvíjející se výhonky by se proto měly odstranit, jakmile dosáhnou určité délky. Výsledkem bude, že po takovémto odstranění výhonků se vytvoří příznivější podmínky pro vývoj ostávajících plodících výhonků.

 

Při pěstování hroznů je prořezávání vinic zodpovědné za vytvoření rovnováhy plodin a zvýšení jak výnosu, tak i kvality plodů tím, že do očekávaného výnosu se dodá více energie.

Situace je podobná při pěstování bylin, tady mysleme na soustavné prořezávání trvalých bylin jako oregano, tymián, rozmarýn, levandule. V tomhle případě je naším hlavním cílem zvýšit růst výhonků pro košacení rostlin, a tím zvýšit jejich výnos a zvýšit případně též účinnou složku kupříkladu produkci esenciálních olejů (protože vždy čerstvé výhonky a květiny obsahují nejvýznamnější oleje).

Při pěstování okrasných plodin, u trvalých rostlin, kdy rostlina dosáhne jedné čtvrtiny její konečné velikosti, z vrcholu výhonků se kousek odštípne (tj. vegetativní část oddělíme), čímž se zvýší intenzita jejího růstu.

A nakonec v knize od Terry Hewitt Kaktusy a Sukulenty je zmínka o tom, že většina sukulentů má být zkrácena, aby krásněji a lépe rostla, to znamená „přednostně vplývali na tvar a bohatší růst”.

 

Je tedy zřejmé, že v mnoha sektorech pěstování rostlin má prořezávání rostlin vplyv na zvýšení vegetativního života rostliny v některé její životní fáze.

 

Bordás Melinda

 

 

 

The post Fyziologické pozadí prořezávání appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Fyziologické problémy pokojových rostlin

So, 2018-03-10 21:04

K tomu, aby naše rostliny byly krásné a zdravé, musíme pro ně vytvořit ideální podmínky. Tento úkol na plný úvazek však začíná dřív, zejména ještě před nákupem, kdy posoudíme faktory v pokoji nebo ve vnitřním prostoru (teplota, vlhkost, pohyb vzduchu atd.). Pokud je nám to zřejmé, podívejme se na potřeby rostliny, kterou chceme koupit, jinak bychom mohli zůstat na holičkách nebo si jen krátkou dobu užívat dekorativní hodnotu zakoupené rostliny.

Okamžik nákupu je dalším milníkem pro úspěšné pěstování zdravé vegetace, proto pečlivě zvážíme výběr, listy nemají mít žádné známky zranění nebo jiné nedostatky. Při cestě domů dejme dostateční pozor na právě zakoupený poklad, protože v mnoha případech je část rostlin poškozena právě při převozu, což způsobuje možný útok patogenů. V našem příbytku se snažíme uspokojit potřeby rostliny způsobem, který mu vyhovuje. Sledujeme, v jaké fázi jsme koupili rostlinu (doba odpočinku, období růstu nebo období květu), protože v různých životních cyklech má stejná rostlina různé potřeby vody, výživy, teploty!

Obrázek 1: Nedostatek vody na pokojových rostlinách

Týdně kontrolujme celou rostlinu, listy a květenství, abychom choroby včas podchytili. Čistěme často listy, protože prach může blokovat výměnné otvory listů, které mohou zničit strukturu celé rostliny. Často choroba není příčina úpadku nebo zničení, ale jsou to jiné příčiny (přílišné zalévání, podmáčení, spálení od slunce, přílišné horko, malá vlhkost, atd.). Podívejme se, jak to poznáme předtím, než se chopíme postřiku:

 1. Nedostatek vody / přílišné zalévání: Zajímavé jsou velmi podobné příznaky u obou. V obou případech rostlina povadne nebo se skloní, protože kořeny nemohou absorbovat vodu (v případě přelévání bude půda neprovzdušněná a u nedostatku vody není co absorbovat přes kořeny).
 2. Přílišný chlad / přílišné horko: Když se teplota v krátké době změní o 10 stupňů (např. v létě se používá klimatizace nebo v zimě po návratu domů zapneme radiátory), listy rostlin jednoduše opadnou. Například všudypřítomná africká fialka shodí všechny své pupeny, pokud musí překonat náhlý nárůst teploty v zimě díky radiátorům.
 3. Pohyb vzduchu: Jinak průvan. Žádné rostlině se nelíbí, pokud je umístěna v průvane, například listy kapradí mohou zčernat, begónie ovisnou a našim krotonům mohou opadat listí.
 4. Spálení / příliš málo světla: Rostliny milující stín, pokud jsou příliš dlouho vystaveny slunečnímu světlu, mohou se na listech objevit hnědé skvrny jako příznak odumírání. Pokud mají naše rostliny příliš málo světla, nemůže dostatečně dobře proběhnout fotosyntéza, růst se zpomalí, nebudou růst květní pupeny, vzorované listy se stanou jednobarevné. Je užitečné otáčet naše pokojové rostliny na okenním parapetu, aby získali světlo ze všech stran.

 1. Vlhkost: Je-li příliš malá, okraje listů zhnědnou, pokud je příliš vlhko, může se zvýšit riziko houbových onemocnění. S odvlhčovačem nebo zvlhčovačem můžete tuto chybu snadno napravit!

Bordás Melinda

 

 

The post Fyziologické problémy pokojových rostlin appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Prořezávání jablečných stromů a jablečných druhů

Ne, 2018-03-04 06:27

První práce v roku – prořezávání, náš může spravit nejistými. Počasí je extrémně proměnlivé, jeden den svítí slunce, druhý den nás může přivítat sníh. Když se dotkneme naších zahradnických nůžek, pak to robme v krásný slunečný den, ale není problém, jestli sluníčko nesvítí, protože krásně se stromy dají prořezávat za oblačného počasí, pokud je to možné, nerobme prořezávání, když sněží anebo padá déšť.

Je důležité, aby byly teploty nad 0 stupňů, při nižších teplotách totiž dochází k poškození mrazem u našich rostlin. Prořezáváme vždycky v rukavicích, na jedné straně nebudou naše ruce mrznout, ale co je důležitější, pokud se dotkneme větví holými rukama, vytvářejí se na nich omrzliny z tepla našich rukou. S ostrými nástroji začneme s naší úrodou jablek, nejlépe teď, v únoru (jablko, hruška, kdoule, mišpule). Peckovice jsou v tuto chvíli zakázány, jejich prořezávání se muže uskutečnit až koncem března, kdy dosáhnou stavu červených pupenů.
Pokud je to ignorováno, peckovicové stromy (švestka, třešeň, višně, broskev, meruňka, mandle) dostanou porážku, což může způsobit, že celý strom zemře! V první části se podívejme na prořezávaní jablka a kdoule.

1/ Prořezávání jabloně: Jabloň se muže prořezávat už i v -5 stupňů, samozřejmě, pouze v rukavicích. Odstraňte strmě rostoucí větve směrem nahoru, nemocné, zraněné části, příliš hluboké prvky, větve, které se kříží, výhonky a jakékoli součásti, které považujeme za zbytečné. Odstraňujeme staré větvičky přeplněné pupeny (dvouleté části), s pokojným srdcem je zrezněme do 2.-3. pupeny. Letní důležité a Velikonoční rozmarýnové odrůdy trpí prořezávání méně, stejně jako Starking, tito proto stačí prořezat jen mírně. Golden Delicious vyžaduje střední ořezávání. Silně řežeme pouze staré jabloně, protože již nejsou ve fázi růstu, budou muset pouze plodit plodiny.

2 / Prořezávání hrušky: Podmínky jsou skoro stejné jako u jabloní, takže je třeba pokusit se vytvořit vzhled kupu směřujícími nahoru v případe hrušek. Letní hrušky jsou méně náročné a mají silný růst, takže je ořežme jen mírně. Podzimní hrušky je zapotřebí rezať ve střede, zimní hrušky mají slabí růst, takže je řezané v každém případě vždy ostře ořežme.

3 / Prořezávání kdoule: Kdoule je strom, který vyrůstá do výšky 3 až 4 metrů, mnoho lidí nemá rádo jejich plodiny, ale mohou se z nich udělat vynikající kompoty pro ty, kteří již nudí banány (jablka). Je velmi důležitým faktorem, že bychom neměli ořezat všechny výhonky, protože plodné pupeny jsou na konci výhonku a pokud je ořežeme, nebudou plodit plodiny. V jejich případě je vhodné vykonat ředění nebo intenzivní prořezávání.

4 / Mišpule: Stejně jako u kdoule i tu jsou plodné pupeny umístěni na výhonech, z nichž budou na podzim mišpule. Pouze je řeďme!

Bordás Melinda

„Zahrada…se srdcem. Zahrada…s rozumem.”

The post Prořezávání jablečných stromů a jablečných druhů appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Léčba gastritidy přírodními produkty

So, 2018-03-03 04:40

Chronická gastritida je chronický zánět sliznice žaludku, který může být již několik let bez příznaků, jenom občasný pocit plnosti, odřihování, nevolnosti a bolest břicha může naznačovat jeho existenci. Toto onemocnění často zahrnuje jícnu a katar horní části tenkého střeva, protože trávicí systém je jeden celek a zánět kterékoli její části přímo nebo nepřímo ovlivňuje zbývající část. Tento typ zánětu lze dobře léčit pomocí přírodní medicíny. Prvním a nejdůležitějším úkolem bude detoxikace těla pomocí půstu, respektive obnovením střevní flóry, případně odstranění zácpy a stimulace vylučování žluče. Důležitou součástí terapie je změna výživových návyků. Do popředí se dostanou zásadité potraviny, jako je zelenina, brambory, pohanka, proso, ječmen a ne moc kyselé plody. Doporučuje se pravidelná konzumace ovsu nebo rýže, dále popíjení šťávy ze zelí, karotky nebo brambor. Co je potřeba vynechat je černá káva, černý čaj, alkohol a absence cigaret, štiplavých, kořeněných jídel.

Pokud je nezbytné na zmírnění nervového napětí je možné použít esenciální oleje jako je santalové dřevo, pomeranč, citrón, med, třezalka nebo Ilang Ilang.

Naším hlavním stavebním materiálem jsou stopové prvky a vitamíny skupiny B, hlavně kyselina pantotenová anebo též vitamín B5, dále beta karoten a vitamín C.

 

 

Doporučená čajová směs:

Smíchejme 8 gramů heřmánku s 20-30 gramů tavolníku, 15 gramů proskurníku lékařského a 15 gramů měrnice černé.
Zalijme s půl litrem vřící vody a půl hodiny před jídlem užijme 2-4 čajové lžičky výluhu se stejným množstvím vody.

The post Léčba gastritidy přírodními produkty appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Jedovaté pokojové rostliny

Pia, 2018-03-02 05:54

Vnitřní dekorace rostlin se stala módou před mnoha lety a pokojové rostliny umístěné v našem domě jsou nejen esteticky, ale i duchovně důležité, nemluvě o tom, že fungují jako mozkové stimulátory s jejich kontinuálním uvolňováním kyslíku. Existují však i nevýhody některých našich oblíbených pokojových rostlin. Patří mezi ně rozmanitost toxinů v jejich listí, proto doporučuji přečíst si následující článek pro každého rodiče a majitele zvířat! Zde uvedené toxické rostliny jsou jen malou částí velké sady rostlin udržovaných v toxické (obvykle tropické) místnosti. Nikdy nedopusťte, aby je vaše dítě lehce požvýkalo, jestliže k problému dojde, okamžitě kontaktujte lékaře. Podívejme se tedy, na které je potřebné si dávat pozor:

 • Diffenbachia: On patří na vrchol žebříčku, protože každá její část je jedovatá. Kyselina šťavelová, kyanogenglukosid a šťavelan vápenatý jsou korozivní vůči hrdlu nebo sliznicím, takže při přehltnuti může dojít k udušení. Domácí zvířata je rádi žvýkají.

 • Cyklámen: Je velmi populární v zimě, ale potřebujeme vědět, že vaše květina může způsobit poruchy zažívacího traktu, zatímco hlízy mohou způsobit ochrnutí dýchání kvůli cyklamin-glukosidu v ní, takže při přesazení používejte rukavice a poté ruce důkladně umyjte! Pokud ho naše štěňátko vykope, pak máme možnost všimnout si jeho dobrodružství do druhé hlízy a pak okamžitě zavolat veterinárnímu lékaři dříve, než od té krásy omdlí.
 • Fikus: V hrubých listech této rostliny proudí mléčné šťávy, nebo flavonoidy, což jsou bohužel velmi toxické (je zajímavé vědět, že tyto flavonoidy byly také používány k výrobě gumy a jeho obecný název je: Kaučukovník).
 • Sansevieria: tchýnin jazyk. Očekávejme zvracení a průjem … nebo zranění, pokud na něj dítě spadne, protože konce jsou velmi ostré.
 • Amarillisz: Szintén minden része alaposan mérgező (gyomor- és bélpanaszokat okozhat, esetleg légzésbénulást, de ezt inkább ne próbáljuk ki).
 • Monstera deliciosa: Také známý jako Filodendron. Má krásné, obrovské listy s dírami, ale bohužel její dýchající kořeny jsou extrémně nebezpečné, protože tekutina obsažená v nich může způsobit popáleniny na kůži, nemluvě o tom, že když ho někdo polkne, nafoukne sliznice, což může nakonec způsobit dušení. Kvitne jednou za život.

 • Kroton: List i stonek obsahují toxické flavonoidy což způsobuje obvyklý věci (průjem, zvracení, podráždění kůže).
 • Asparagus: Naštěstí ho raději vkládáme do kelímků, visící v té správné výšce, ale pokud by je naši vynalézaví drobci chytili a začali je jíst, okamžitě vyhledejme lékaře, protože všechny části jsou jedovaté.

 • Prýštec najkrajší: Vzhledem k tomu, že původně patří do skupiny prýščovitých rostlin, obsahuje samozřejmě mléčnou šťávu, která je toxická. Stejně jako u Filodendronu a Fikusu způsobuje poranění pokožky, když se ale spolkne způsobuje zvracení, průjem, dokonce až do úplné dehydratace.
 • Leander: Většina lidí ví, že je toxická, ale bohužel o tom zapomeneme informovat naše dítě nebo štěně. Může způsobit selhání srdce a způsobit okamžité poškození nervového systému.+1: Jak se blíží jaro a společně s ním aj cibulkovité rostliny (hyacint, narcis, tulipány, šafrán), prozradím, že všechny jsou jedovaté, takže mohou být jakkoli krásné, nech nezkrášlují prostředí uprostřed jídelního stolu.

Nejdříve si musíme něco objasnit. Nepadlo o tom ani slovo, že by jsme okamžitě museli likvidovat tyto krásné pokojové rostliny, které jsou našemu srdci blízké, ale musíme s nimi jednat s nezbytnými opatřeními. Uchovávejte malé děti a domácí zvířata mimo jejich dosah, takže vedle sebe jistě budou schopni žít, veď podobně vyrůstali i generace, je zapotřebí jen malá pozornost, což je naše práce, dospělých.

Bordás Melinda
Zahrada se…srdcem. Zahrada s…rozumem.“

The post Jedovaté pokojové rostliny appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Jednoduchý karnevalový kostým: lev

Št, 2018-03-01 09:40

Co budete potřebovat!

žluté tričko
hnědá, tlustší, načechraná příze
nůžky
hnědé oční linky

Zhotovení:
1. 1. Obtočí přízi kolem prstů, jako by si chtěl vyhotovit bambulek!
2. Stáhni z prstu a svaž ho uprostřed s delší šňůrou!
3. Prořízni konec obtočené uvázané příze!
Vytvoř stejně 30-50 kusů! (závisí na velikosti bambulku a tloušťce příze)


4. Vem 6ks příze, každý asi metr dlouhý a je potřeba je zaplést jednoduše trojitým pletením!
5. Do středu bambulek připevni splétanou přízi kouskem nitě!

Zdroj: anightowlblog.com

The post Jednoduchý karnevalový kostým: lev appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Špehuje Vás Váš soused? – Řešením Je zázračný živý plot s WonderHedge® certifikací!

St, 2018-02-28 17:17

Špehuje Vás Váš soused?
Vadí Vám nadměrný hluk, prach, vítr?
Nebo jen chcete co nejrychleji a levně vypěstovat krásný živý plot?

Řešením Je zázračný živý plot s WonderHedge® certifikací!

Zázračný živý plot je mimořádně odolná, nenáročná rostlina na půdu i ošetřování. Dokáže růst téměř v každé půdě – i tam, kde jiné rostliny nemají šanci. Pokud ji vysadíte do kvalitní půdy, má dostatek závlahy a slunce za jeden rok vyroste do výšky až 160 centimetrů.

Po dosažení požadované výšky stačí omezit přísun vody a růst se zpomalí.

Samozřejmě rychlý růst není jedinou výhodou zázračného plotu. Proč lidé milují tuto rostlinu?

– Je výbornou ochranou proti slunci, prachu, hluku a větru.
– Pro své stínící schopnosti je ideální pro ochranu hřišť, dětských koutů a balkonů.
– Rostlina nekvete, tedy neobsahuje pyl ani alergeny – nepřitahuje včely a sršně.
– Je bez toxických látek a trní – vaše děti a zvířata budou v bezpečí.
– Neinvazivní rostlina – roste jen tam, kde ji zasadíte.
– Je odolná proti chorobám a škůdcům – snadná údržba a pěstování.
– Pavouci ji nenávidí! Pokud chcete mít krásný živý plot bez pavučiny, zázračný živý plot je ideálním řešením i pro Vás.

Výběr vhodné rostliny pro živý plot není jednoduchým úkolem. Vždyť živý plot sázíte na 10-20 let. Je velmi deprimující pokud na krásný, hustý plot musíte čekat dlouhé roky a také, když Váš živý plot po 5-6 letech musíte kvůli nemoci obnovit.

WonderHedge® technologie zaručí 100 % zdravotní stav sazenic a dlouhou, minimálně 30 letou životnost zázračného živého plotu.

Zázračný živý plot má malé, zelené listy a tvoří hustou, neprůhlednou živou „stěnu“. Rostlina dobře snáší časté stříhání a díky drobným listům se z ní může vytvořit jakákoliv prostorová forma.

Navštivte naši stránku na adrese: www.zazracny-plot.cz, podívejte si nádherné foto a video ukázky našich klientů a staňte se i vy hrdým majitelem zázračného živého plotu.

www.zazracny-plot.cz

The post Špehuje Vás Váš soused? – Řešením Je zázračný živý plot s WonderHedge® certifikací! appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

S bylinkami proti špatné zimní náladě

St, 2018-02-28 15:56

Někdy jsou vaše nervy napjaté do prasknutí od nejmenší věci, zatímco jindy je vám všechno jedno kvůli únavě? Ke konci zimy se tomu vůbec nedivte. Bojujte s bylinkami proti špatné náladě a depresi!
Ti, kteří jsou náchylnější k depresi, v této době obzvláště trpí, ale kdo ne, i ti jsou častěji podrážděni nebo smutní. V zimě stres naši energii ještě víc spotřebuje než v jiných obdobích, takže potřebujeme spoustu odpočinku a dobití energie. Nicméně mnohokrát ani to nestačí k překonání všech negativních vplyvů a k regeneraci. V zimě je i náš imunitní systém unavený, naše minerály a vitamíny jsou vyčerpány, a naše tělo je méně odolné různým chorobám.

Zvyšovače nálady, „antidepresiva“

1.Třezalka

Třezalka:
Již ve starověku byl známy jeho efekt snižující stres a pomoc při zlepšení nálady. Účinný je u neklidu, úzkosti, nervozitě, pomáhá při častých výkyvech nálad a nespavosti. Pití čaje způsobuje citlivost na světlo, proto při užívání bychom se měli vyvarovat soláriím nebo silnému slunečnímu záření. Během užívání se vyvarujte jogurtům, pivu, kávě, čokoládě, fazolím, uzeným a kyselým jídlům, stejně jako některým lékům, které je potřeba projednat s lékařem při užívání čaje. Pijeme 2-3 šálky čaje denně (1 polévkovou lžíci bylinek zalijeme 2 dl horké vody, necháme působit po dobu 15 minut a poté jej profiltrujeme).

Máta peprná – Yerba Mate:Když jste sklíčený, skleslý, s depresivní náladou tato směs je výborná. 1 čajovou lžičku směsi ze dvou bylin v poměru 1: 1 zalijeme 2 dl horké vody, odfiltrujeme po 15 minutách vyluhování a pijeme 1-2 šálky denně.

Levandule, citrónová tráva: Při velké nervozitě, neklidu, poruchách žaludku a spánku může být tato směs použita jako čaj i jako esenciální olej do lázně nebo výparníku, případně aromalampy. Čaj lze připravit v obou případech z 1 čajové lžičky (zalijte 2 dl horké vody, nechte stát 15 minut a pak odfiltrujte.

Kozlík lékařský (valeriána): Má uklidňující a mírně uspávací účinek, je vhodný též při neuróze. Vařte 1 čajovou lžičku bylin ve 2 dl vody, pak jej odfiltrujte a pijte 2-3 šálky denně před jídlem, ochucené medem.

Rooibos: Čaj z tohoto jihoafrický keře má antistresový, uklidňující, energický účinek a je vhodný i při nespavosti. Značka African Dawn od společností Naturproduct Kft. je vysoce kvalitní.

Ženšen: V orientální medicíně je velice oblíbená bylina a má 6000letou historii. Kořen ženšenu léta pohlcuje a ukládá energii Země.

2. Ženšen

Jeho čaj posiluje, revitalizuje a energií povzbuzuje tělo, prodlužuje náš život prostřednictvím pravidelné konzumace, a proto je též nazýván „kořenem života“. Po chronické únavě, vyčerpání a nemoci pomáhá znovu získat naši životní sílu. Kořen sušeného ženšenu je k dispozici v bio obchodech Herbarias, které jsou často smíchány s lístky ze zeleného čaje pro zvýšení účinku.

Třapatka nachová : (Echinacea): Zlepšuje odolnost těla a jeho dlouhodobé použití zvyšuje fyzickou i duševní sílu. Vzhledem k tomu, že její surové kořeny jsou účinnější, běžně se užívají její alkoholické extrakty, dostupné v lékárně ve formě Echinacea kapky, z nichž je vhodné užívat 2 x 20 kapek denně v případě vyčerpání.

Česnek: Jeho účinek se projeví čištěním, dezinfekcí, detoxikací a zlepšením odolnosti těla. Jeho aplikace dodává tělu energii a omlazuje. Není moc oblíbený kvůli silnému zápachu, ale kdo se ho nebojí, ať užívá 3krát denně, 1-2 stroužky, nastrouhané a smíchané s mlékem.

Zdroj: https://www.nlcafe.hu/eletmod/20060223/teli_hangulatjavito_frissito_gyogynovenyek/

The post S bylinkami proti špatné zimní náladě appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Omlazování dřevin – jenom v zimě!

Št, 2018-02-22 12:16

Člověk by si myslel, že zahradníci konečně mohou v zimě odpočívat, a zahrady též. Nicméně, s příchodem ledna, kdy je ještě je zima, mínusové teploty, někdy napadne i sníh, dobrý zahradník je již připraven, se zahradnickými nůžky, dvouruční nůžky na větve, pilkou, začít, protože brzy se může ořezávat réva a upravovat ovocné stromy. Předtím ale udělejme větší omlazování koruny stromů (násilné ořezání nosných větev), protože v koruně stárnoucího stromu jsou listy slabé, plody mohou být menší a jejich kvalita se může zhoršit.

Omlazování není nic víc než „nutné zlo“. Během zimy se často setkáváme s přírodními škodami způsobenými sněhovými bouřemi nebo zledovatělým deštěm, které mohou mít vliv na stromy naší zahrady, protože pod tíhou sněhu nebo ledu se větší větve mohou rozlomit. Neměly bychom je nechat v takovém stavu, protože zraněné větve mohou být otevřenými branami pro různé patogeny, škůdce. Naším cílem je minimalizovat poškozený povrch, takže je nutno upílit i větší větve pod zlomem, a pak je natřít štěpařský voskem, abychom podpořili a urychlili proces uzdravení, to je náš hlavní úkol.

Je přísně dané, že pouze v období odpočinku je možné omlazovat naše stromy (dejte pozor, omlazování se nerovná odříznutím celé koruny stromu!), nicméně, bez ohledu na to, jak špatně se to poslouchá, nestojí za to „zachránit“ každý strom. Pokud bychom museli omladit velmi mladý strom (např. poškození mrazem), zapomeňte na to. Později nebudete schopný vytvořit úplnou korunu, v tomto případě bychom raději měli udělat místo pro nový strom. Pokud jde o velmi staré ovocné stromy, nestojí to za to, nebude totiž produkovat mnohem více ovoce jako předtím, musíme přijmout skutečnost, že udělali svou povinnost, a jejich čas je pomalu u konce.

Obrázek 1: Profesionální řezání a ošetření ran na větších větvích

Pokud se dostaneme na úroveň, že začínáme s důkladným obnovovacím řezem, tak dejme pozor na to, že větve prvního řádu by neměly být uřezány, můžou být odstraněny pouze větve druhého a třetího řádu. Větve skloněné dolů můžeme klidně ořezat, ale určitě nechte větve rostoucí nahoru ve všech případech. Na konci pracovního postupu nezapomínejte použít materiály na ošetření uříznutých částí (Fagel, Vulneron, Cellcid) a poté aplikujte na něj umyvatelný postřik.

Jsou stromy, které můžeme velmi dobře omlazovat, jako platan, lípa, jasan, protože mají vynikající samo uzdravovací schopnost, to znamená, že povrch jejich řezu se rychle zacelí. Můžete úplně zřezat bílý akát, zelený javor nebo stříbrný javor, protože se dokážou obnovit i po úplném odvětvení! Mimochodem, je zakázané omlazovat divoké kaštany, protože jsou málo odolné, snadno plesniví. Během omlazování skryté pupeny můžou vytvářet divoké výhonky. Z našich ovocných stromů malvice (jablko, hruška, kdoule, mišpule, jeřabina) mohou být omlazování a ze suchých plodů je to mandlovník. V tomto případě však buďte opatrní, protože stromy se suchými plody nesmí být v zimě řezány, je může napadnout patogen mrtvice, proto mandle omlazujeme v měsících srpen – září!

 

Bordás Melinda

„Zahrada…se srdcem. Zahrada…s rozumem.”

 

The post Omlazování dřevin – jenom v zimě! appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Škůdci domácích rostlin

Po, 2018-02-19 20:38

Škůdci nešetří ani naše domácí rostliny. Mohou nejen ničit naši zahradu, ale také se mohou objevit i v našem domě. Ale my se jich ani tady nebojíme, musíme s nimi zacházet stejně jako s jejich vnějšími společníky. Poměrně rychle je můžeme zpozorovat, protože listy jsou okousané, nasávají šťávu ze stonků nebo kořenů s bodavě savým ústním ústrojím, nebo kvůli medovici, které vypouštějí, se na listích rostlin může objevit šedá plíseň. Nicméně pokud bychom je v čas nenašli, snadno a rychle se rozmnoží. Podívejme se na nejčastější drobné pachatele:

Mšice: Můžou být různobarevné (černá, zelená, šedá, světle žlutá). Nasávají šťávu z čerstvých výhonků rostlin s nasávajícími sosáky. Jejich nebezpečí je v tom, že můžou být nositeli virů (sosáky vpichují do rostlinných tkání, které dodávají živiny rostlině). Rozmnožují se velmi rychle, během 7-10 dnů již můžou být dospělým hmyzem. Jejich sliny jsou jedovaté, části rostlin se od nich mohou deformovat. Můžeme je chránit chemickými prostředky (Pirimor, Chess, Mospilan, Danadim, Agrol Plus, Neviken, Tiosol, neonicotinoidy).Skleníkové molice: Drobné, bílé, molům podobný hmyz, jejich průsvitné larvy někdy ve velkém množství visí ze spodní povrchu listů. Teplomilní škůdci, 1 generace se vyvine za 1 měsíc. Také produkuje medovici, takže i tady bude šedá plíseň zdobit jimi poškozené plodiny. Jako postřik použijte Vektafid-R, Biosol Canal, Lannate, Actara, Decis. Ale pouze ve volném prostředí, v uzavřené místnosti je jeho použití zakázané! Na muškátech je určitě najdete.

Roztoč obyčejný: Jsou to takoví bodavě-saví škůdci, vplyvem jich působení je odumírání chlorofylu (žluté skvrny na listí) a tvorba pavučinových nití. Mají rádi sucho a teplé klima, proto při jejich výskytu více naparujme a rosme. V každém případě je hledejme na spodku listů, a pokud je najdeme, použijme speciální akaricidy pro jejich ošetření (Nissorun, Omite, Torque, Vertimec.

 

Obrázek 1: Odumírání chlorofylu způsobené roztoči

Třásněnky: Jich životním stylem je skrývání, ukrývají se mezi části rostlin, takže je těžké je pozorovat. Poškození: stříbřitá změna barvy na listí (nasávací náustky absorbují buněčné membrány a ty se naplní vzduchem). Tvoří vícegenerační směs populace (larvy, nymfy, dospělý hmyz), které poškozují naše jizbové rostliny. Proti nim bychom měli použít základní absorpční insekticidy (Actara, Mospilan, Vertimec).

Červci: Usadí se na rubu listů. Obrana proti nim je obtížná, protože jsou pokryty tlustým štítem, takže chemikálie se k hmyzu prakticky nedostanou. Též nasávají rostlinné šťávy a také uvolňují lepkavou medovici, která se může stát základem známé šedé plísně. Citrusové plody, kapradiny a oleandr jsou nejčastěji napadeny těmito červci. Je žádoucí použít systémové, tj. vstřebatelné činidla, jako je například Agrol Plus, Tiosol, Neviken.

 

Bordás Melinda

„Zahrada…se srdcem. Zahrada…s rozumem.”

 

 

 

The post Škůdci domácích rostlin appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Význam léčivých rostlin

Pia, 2018-02-16 20:17

Léčbu bylinami lze vysledovat až do starověku, z naší oblasti první písemné záznamy pocházejí ze středověkých klášterů, to je později nahrazeno lidovými / tradičními metodami léčitelství, které s sebou přinesly i spoustu pověrčivých elementů. Nedostatek léčiva po první světové válce postupně upoutávalo pozornost lidí na byliny a jejich farmakologické účinky. János Kabay nejprve extrahoval morfinový alkaloid ze zámotku makovice, který je znám svými účinky proti bolesti. Během druhé světové války Miklós Békésy objevil umělé infikování Paličkovice nachové, které mají hojivý účinek na periferní, neurohormonální a centrální nervový systém vlivem ergotových alkaloidů.

Byliny na čaj, zelené byliny – koření

V šedesátých létech se pěstování bylin v Maďarsku stalo nezávislým odvětvím, přičemž v 90. letech 20. století byla pěstovaná na zemědělská půda přibližně 7,2% zemědělské půdy.

Průmyslové využití léčivých rostlin

Pěstování bylin tvoří velmi důležitou součást zahradnických plodin, protože jedním z hlavních cílů výroby léků je co nejčistěji dosáhnout extrakt aktivních složek z rostlin, a to zahrnuje minimalizaci nečistot nebo syntetického činidla v těle rostliny, která se později používá jako produkt. Tyhle tzv. bio léčivé byliny jsou vhodné nejen k léčení, ale jejich použití je mnohem víceúčelové:

 

Metody / účely použití:

 • Pro léčení (alternativní medicína): Jak pro zvířata, tak i pro humánní medicínu jsou uznávány široké spektrum jejich aplikací. Vzhledem k účinným složkám, které obsahují, jsou se zálibou používány u ekologického chovu dobytka. Fytoterapie se také používá ve veterinární medicíně jako výsledek zlepšené kvality masa, protože existují bylinky, které jsou přírodní povzbuzovače a protože jsou bez syntetických látek, maso bude mít výhodnější poměr bílkovin a tuků. Tyto bylinky lze rozdělit do dvou velkých skupin: na tzv. fytoterapeutiká (fytomediciny), které nejsou přípravky s léčivými účinky, resp. na tinktury, tablety, balzámy, prášky apod. produkty ze sekundárního zpracování.
 • Kosmetický průmysl: Nejčastěji se používají bylinné výtažky (esenciální olej, přírodní antioxidanty). Tímto je známá firma Ilcsi Szépező Füvek Kft., kteří kupují své bylinky z ekologických farem, Význam léčivých bylin v kosmetice

  za účelem zpracování. Kromě toho se v kosmetickém průmyslu používají i přirozeně získávané rostlinné barviva. Z květenství světlice barvířské získaná slunečná žluť, čerň získaná z plodů černého bezu, nebo chlorofyl (zelená barva) extrahovaná z listů kopřivy mohou být zařazeny do této kategorie. Říkáme jim prostě rostliny na barvení.

 • Potravinářský průmysl: Pokud jde o výkup bylin, tento průmysl je nejvíce zainteresován na produkci léčivých a kuchyňských bylin. Do tomto okruhu jsou zahrnuty koření, doplňky stravy, čaje.

 

Bordás Melinda

„Zahrada … se srdcem. Zahrada … s důvtipem.”

 

The post Význam léčivých rostlin appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

I v prosinci ovoce! – Mišpule

Ne, 2018-02-04 21:10

I když přišla zima, nejen do naší zahrady, ale také do našeho každodenního života, nemusíme okamžitě sahat po jižním ovocí, protože máme neprávem zapomenutou, v naších zemích snadno pěstovatelnou i v zimě pořád čerstvou mišpuli (Mespilus canescens). Stejně jako v případě šípkových plodů je také vhodné, aby ji poštípal mráz, tehdy bude chutná, měkká a snadno konzumovatelná. Jako ovoci, které dozrává po sklizni, nevadí, když se sklízí nedozrálé, ponechme jej na balkoně nebo na terase tak, aby vplyvem chladu nabyla sladkost a měkkost.

Rostlina je původem z Turecka a Iránu, u nás ji ale taky se zálibou pěstují. My se od ní trochu odtahujeme, protože je problematické ji konzumovat (potřebuje oloupat, pak čelíme měkkému vnitřku a musíme též vybírat pecky velikosti hrášku). Pro ptáky je jedním z nejoblíbenějších zimních pokrmů toto speciální ovoce, protože jeho měkkou dužinu mohou snadno uždibovat.

Dužina mišpule obsahuje velmi cenné uhlohydráty, minerály (Ca, K, Mg, Zn, Mn, Fe, Cu) a stopové prvky, takže ji nezatracujme (obsah vitaminu A je například extrémně vysoký, takže lidé s problémy s očima by ji měli jíst pravidelně, zejména v tomto období s nedostatkem vitamínů). Jeho antioxidační vlastnosti mají mnohem vyšší úroveň jako známého ovoce (jahody, pomeranče, jablka) a obsahuje volné radikály, pomáhá při ochraně před rakovinovým onemocněním!

V lidovém léčitelství se kůra používá také při zastavení krvácení a též jako protizánětlivé činidlo (vlastně vývar z kůry), zatímco se roztluče a vývar z ní se používají k léčbě onemocnění ledvin (např. ledvinové kameny). Pro chudokrevní je to jako určené, protože obsah železa má vynikající, a též má posilující účinek na zpevnění kostí. Používá jako marmeláda, gelující činidlo (díky vysokému obsahu pektinu) a může být použit jako dezert nebo do koláče.

Rovněž stojí za to vysadit sazenice mišpule v naší zahradě, protože její pěstování nevyžaduje hluboké odborné znalosti. Není vybíravá při typu půdy, může být pěstován na vápnité i kyselé půdě, ale jílovitou, špatně odvodněnou půdu nemá rád. Rostlinu zasaďme na slunném nebo polostínovém místě na jaře nebo na podzim, kdy teplota půdy dosahuje 12 až 14 stupňů. Při stříhání věnujme velkou pozornost skutečnosti, že poupata plodů se nachází na vrcholu větví, pokud je sestříháme, pak v zimě nebudeme mít co sklízet! Je to šťastná rostlina, protože obsah kyseliny tannové je tak vysoký, že všechny druhy škůdců a patogenů ji z daleko obejdou (úspora postřiku). Sněhobílé květiny zakvete v květnu, na podzim zazáří krásnými oranžovými barvami, naroste až do výšky 5m.

 

Se sklizni počkejte až budou první mrazy, sklízejte je v pouze v přezrálém stavu a poté je uložte na chladné, temné místo, kde vydrží čerstvé až 2 týdny.

Bordás Melinda

„Zahrada … se srdcem. Zahrada … s důvtipem.”

 

 

The post I v prosinci ovoce! – Mišpule appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Malé kuchyně, skvělé nápady

Ne, 2018-02-04 20:45

Často je kuchyně místo, kde rodina tráví společně nejvíc času. Připravují se tady chutná jídla, stolujeme, mluvíme spolu, smějeme, vyplňujeme tady šeky na proplacení, děti píšou domácí úkoly, hrajeme společenské hry.
Pokud máme málo prostoru, musíme skutečně naplánovat každý kout, jak co nejlépe využít to, co máme k dispozici.

Tady je několik nápadů.

1. Teplé, zemité tóny činí malý prostor přátelským. 

2. Vysoce lesklé textury vyzařují luxusní eleganci v stylu americké kuchyně. Vybavení pokojů s moderními, vysoce kvalitními materiály vyzařují metropolitní eleganci.

3. Komfortní, prostorná rohová kuchyň se stolem na snídani. Široký, pohodlný pracovní ostrov zajišťuje dobrou použitelnost.
Stěny v bílé a světle modré barvě dodávají prostoru svěží, čerstvou atmosféru.

4. Čisté, jednoduché tvary s černými žulovými deskami poskytují eleganci, které jen podtrhují černobílé dlaždice z vysokého lesku a designové lampy nad pultem.

Zdroj: traditionalhome.com

The post Malé kuchyně, skvělé nápady appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Celebritní domy snů – Diane Keaton

Pia, 2018-01-05 07:21

Podívejme se do luxusního domu, který si oscarová herečka Diane Keaton sama navrhla.

Statek s rozlohou 8 000 čtverečních metrů byl přestavěn podle představ samotné herečky. Také v interiéru byli zachovány prvky selského stavění. Důraz se kladl na režné zdivo, drátěné pletivo a strop s dřevěnými trámy.

 

 

 

 

 

 

Zdroj: housebeautiful.com

The post Celebritní domy snů – Diane Keaton appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Dětské pokoje ve vánoční náladě

Št, 2018-01-04 10:52

Děti bývají velmi vzrušené během předvánoční doby. S několika jednoduchými dekoracemi, několika milými nápady můžeme vyčarovat pro ně ještě hezčím toto období. Věřte, že to stojí za to! Zkuste to! Zde je pro vás několik nápadů!

Zdroj: http://christmas.365greetings.com

The post Dětské pokoje ve vánoční náladě appeared first on To je chytré ... Magazín pro zahrádkáře a domácností.

Nabízené sazenice pěstujeme a skladujeme v ideálních podmínkách. Možné termíny výsadby jsou:

led úno bře dub kvě črn čvc srp zář říj lis pro
     

 

Prohlášení: Uvedené hodnoty růstu platí při dodržení technologie pěstování a při dostatečném množství živin, vody a slunečního záření. Při krajně nekvalitní půdě nebo u rostlin které jsou vysazeny na nevyhovujícím místě (například do stínu) může být růst pomalejší než jsou uvedené pěstitelské hodnoty.